Šešeri metai Saigone. Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre

imageŽmonės, jų istorijos, milžiniško azijietiško miesto subtilybės, kultūra, įvairus ir kitoks gyvenimas tolimame Žemės kampelyje – apie visa tai skaičiau “Šešeri metai Saigone”. Nepatikėsite, bet toks jausmas, lyg ten pabuvojau! Su malonumu ir nekantrumu verčiau vis kitą šios knygos puslapį.

Autorė labai puikiai atskleidžia vietnamiečių charakterius, dalinasi receptais, miesto gatvių, gamtos vaizdais ir šurmuliu. Dažnai beskaitydama pasijauti nejaukiai, lyg pati ten vaikščiočiau.

Žaviuosi Vitos Vilimaitės Lefebvre Delattre perteiktu požiūriu į ją supančią kitokią aplinką, išskirtinius žmones, pagarbą jiems, pastangas suprasti, atrodytų, mums europiečiams visiškai skirtingą pasaulėžiūrą. Tai praturtina ir praplečia skaitytojo žvilgsnį į pasaulį.

Susipažinau su kultūriniais skirtumais, kaip antai tiesos reliatyvumo samprata.

Vietnamietis nemeluoja, jis tiesiog nesako tiesos.

imageJų kultūroje rėžti į akis europietišką kritiką, reiškia būti akiplėšai, kuriam nebus atleista už tokį storžieviškumą. Atrodytų, mūsų pasaulėjautai nesuvokiami dalykai! Todėl su pagarba žvelgiu į tokius žmones, kaip šios knygos autorė, kurie drįsta išeiti iš komforto zonos ir pažinti kitą, nemažą pasaulį. Esą

…negali būti laimingas svetimoje šalyje pats nesikeisdamas. (131 p.)

Beje dėl to pačio minimo pasikeitimo, svarbus ir vidinis stabilumas, kad išlaikyti vidinę ramybę. Vitos žodžiais tariant, mokėjimas “persijungti” į savo vidinę erdvę. Stabilaus žmogaus bruožas!

Sustojau apmąstymuose apie tikėjimo galią. Kuo žmogus tiki labai didele dalimi įtakoja ne vien jo asmeninį gyvenimą, bet ir visos visuomenės brandą ir augimą. Knygoje minima, kad Vietname daugelyje vietų trūksta paprasčiausių žmogiškų dalykų, kaip antai ligoninių ir mokyklų. Žmonės tiki tokiu vargingu likimu, kurio neįmanoma pakeisti. Taip nusprendė dvasios, šamanai… Jei nebūtų su tuo susijusių skaudžių pasekmių ir žmonių tragiškų likimų, galėtume tik pasijuokti iš tokio tikėjimo, kaip “nusileidimas ant stalo gulinčią vištą” (204 p.) Tai daug ką paaiškina apie šios kultūros išskirtinumą.

O apie Rytų ir mūsų modernistinės medicinos vienovės galią girdėjau jau anksčiau. Niekas nesiginčys, kad pavyzdingas kinų medicinos požiūris į žmogų, kaip į visumą. Ko dažnai pritrūkstame mūsuose. Gydo vieną kūno dalį, kai tuo tarpu reikėtų pasiteirauti apie vidinę būseną, gyvenimo būdą, kurį pakeitus dažnai pasveiks ir kūnas. Čia didelį vaidmenį vaidina maistas.

Nereikia net lyginti iš esmės skirtingų Europos ir Azijos pasaulių, bet… Mano giliu įsitikinimu, žmogiškumas galioja visur. Todėl man natūraliai pavyko susitapatinti su autorės įžvalgomis apie gyvenimą kitoje kultūroje. Nors esu Vokietijoj, bet daugelį dalykų galėčiau visiškai drąsiai pritaikyti ir čia. Pavyzdžiui, pasvarstymai apie kultūrą ir kalbą; jų tarpusavio sąveiką: žmogaus supratimo esmė slypi ne kultūriniuose skirtumuose, o kalboje!

Kalbantis vietine kalba užsienietis ima suvokti ir šalies kultūrą. ( 103 psl.)

Mano širdžiai artimos mintys:

Grįžti atgal (namo) yra taip pat sunku, kaip ir išvažiuoti: reikia drąsos, laiko, išminties naujajai “aš” susitikti su senąja. (182 p.)

Įdomu tai, kad asmeniškai manęs visiškai netraukia azijietiškos šalys. Supraskite mane teisingai, jei tik turiu galimybę, visada mėgaujuosi šių šalių maistu ir domiuosi kitokia kultūra. Todėl ši knyga lyg privertė mane ten nukeliauti. Smalsu! Kitoks gyvenimas, nors tiesiogiai susidurti su juo reikia drąsos! Išdrįsčiau leistis į šią beprotišką kelionę dėl maisto ir masažo 🙂

Mylintiems egzotiką ši knyga dar labiau sustiprins šią meilę. Puiki knyga besidomintiems kita, azijietiška kultūra, skoniais ir vaizdais. Čia rasite net kelis gidus: po Saigoną, Hanojų, Sapą ir Hojano.

Daugiau informacijos:

Šešeri metai Saigone. Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre
Leidykla: “Alma littera”, 2015 Vilnius
385 puslapiai

Knygą vertinu 5 balais iš 5

Skaitykite: “Egzotiškų kelionių skonis“

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s