Instagram ir Facebook meluoja

Beveik kasdien stebiu nuostabias nuotraukas socialiniuose tinkluose. Gražu, įdomu, traukia… Fantastiškas gyvenimas!!! Tačiau šiandien susimąsčiau, kas galėtų už šių vaizdų slypėti…

imageI istorija

Foto nr.1.

Moteris su vyno taure rankoje. Šviečia saulė, šypsena veide. Nuostabus dangus! Ji laiminga.

Foto nr.2.

Kitoje nuotraukoje vakaras su svečiais. Visi smagiai juokiasi. Smagios istorijos ir skanus maistas.

Realybė.

Užsimerkiu ir įsivaizduoju tos moters liūdesį ir ašaras, kurios, prieš fotografuojant yra nušluostytos, paslėptos. Jau metus ji vaikšto pas gydytoją dėl problemos susilaukti vaikų. Turėjo jau du persileidimus… Jos galvoje įvairiausi žlugdantys klausimai: kodėl visa tai man?

imageKiekvienoje nuotraukoje ši moteris facebook’e ir instagram’e pasakoja įsimintiniausių nuotykių istorijas. Dažnai su vyru vyksta į neapsakyto grožio egzotines šalis, valgo nuostabų maistą, myli vienas kitą…

Neįmanoma ten įžvelgti nukreipto dėmesio nuo diagnozės niekada neturėti vaikų. Tai per daug skaudu! Reikia pabėgti… Sunku suprasti, koks gi tas gyvenimas be vaikų. Nėra jėgų priimti šį faktą. Geriau niekas apie tai nežinos.

Nepamatysite jos prislėgtos nuostabiame gamtos kampelyje. Ji šypsosis ir pasauliui skelbs apie savo laimę.

imageFoto nr.3.

Moteris su puošnia, rožine suknele. Jos vyras stovi šalia užsimerkęs. Ji išdrįsta įdėti šią nuotrauką, nes tai vienintelė geresnė nuotrauka iš atostogų.

Foto nr.4.

Lyg girdisi, kaip skamba šių žmonių juokas. Dvi dainuojančios seserys. Šalia šoka dar linksma kompanija.

Realybė.

Tikriausiai retai arba niekada nepamatysite šių žmonių pasaulio sutinkant ligą ar išlydint artimą… Tos skaudžios nuotaikos, patirtys užslėptos. Prieš atvykstant draugams viena iš šių moterų patyrė po operacijos pilvo skausmą. Ji nevaisinga! Skauda ne tik fiziškai, bet dar labiau viduje… Nuotraukoje desperatiškas juokas, bet su tuštuma širdyje.

Laimingi! Lyg neegzistuojančiame gyvenime, iki kol prasideda realybė…

Realybė.

Tą kartą ji jautėsi prislėgta. Po operacijos jos gimda vis dar tuščia… Nepakeliamai sunku!

imageII istorija.

Mano gyvenimas nenormalus. Pažvelgus į Facebook ar Instagram, jaučiuosi vienintelis nelaimingas žmogus tobuloje gyvenimo jūroje. Saugau visas stiprias neigiamas emocijas savo psichiatrui ir dviems artimiems draugams.

Žmonės buvo šokiruoti, kai ant mano Facebook sienos išvydo statusą iš “ištekėjusi” į perėjimą “vieniša”. Susilaukiau begalės klausimų: “Ką?!?!“, “Kaip tai galėjo atsitikti?“

Paprastai tikime, kad tai ką matome socialiniuose tinkluose yra tiesa ir priimame parodytą kito asmens gyvenimą. Net po skyrybų ir prisimindama, kad atsirenku kokią informaciją apie save skelbti, vis dar, žiūrėdama kitų žmonių puslapius, patenku į šiuos spąstus.

Prieš keletą metų mano gera bičiulė susilaukė mergaitės ir jos Facebook siena buvo užpildyta naujo laimingo gyvenimo nuotraukomis. Net ėmiau pavydėti, kaip jai taip gerai sekasi, o mano gyvenimas skausmingas. Tačiau po kai kurio laiko sužinojau, kad ji sirgo sunkia pogimdyvine depresija.

P.s. istorijos išgalvotos!
—–

imageRealybė!!! Svarbiausia pamoka: socialiniai tinklai neatspindi žmonių tikrovės, viso to, ką jie išgyvena realiame gyvenime.

Dauguma žmonių dalinasi savo geriausiomis gyvenimo akimirkomis. Teoriškai lyg ir viskas čia aišku, bet praktiškai tai priimti yra nelengva. Imame vertinti pasaulį besiremdami vaizduote. Taigi, jei nuolat sekame kažkieno pranešimus ir pastebime ten pateikiamos informacijos tendenciją, nesąmoningai imame galvoti, kad tai jų tikras gyvenimas. Bet tai ne tiesa, kad per socialinius tinklus pažįstame žmones ir žinome apie jų gyvenimą.

Per atstumą neįmanoma pažinti, tik dalinai. Galime iš nuotraukos lengvai sužinoti apie vieną ar kelis dienos fragmentus, iš kurių dalelės susideda gyvenimas. Neįmanoma objektyviai prisiliesti prie kitų išgyventų dienos emocijų, jų kovų ir net jų tikroji asmenybė dažnai būna užslėpta.

imageKad ir kaip pavojingai tai skambėtų, nesu prieš socialinius tinklus. Priešingai: man patinka jais naudotis, jų pagalba palaikyti ryšį su šeima, draugais, pažįstamais. Puiku stebėti artimųjų ir draugų nuotraukas. Daug nuostabių galimybių! Tai veiksmingas būdas perduoti informaciją toli esantiems.

Bet atkreipdama dėmesį į esminį, mano pasidalintą pavojų, turime tiksliau susidėlioti lūkesčius; kad tai, ką matome neatspindi vientisos žmogaus patirties. Facebook ir Instagram – tai erdvė, kurioje sukuriame savęs vaizdą pasauliui.

Tai nėra dienoraštis, gal labiau skelbimų lenta, kurioje vaizdų ir trumpų žodžių pagalba žmonės dalinasi tuo, ką nori, kad apie juos žinotume. “Laimingas” būsenos atnaujinimas nebūtinai reiškia, kad jūsų draugas yra išties laimingas. Siena pilna karikatūrų nereiškia, kad šis asmuo nesidomi rimtesniais dalykais. Mes visi esame žmonės su emocijomis, savais išgyvenimais, pergyvenimais, o gal net nelaimėmis. Ir dažnai internete šių sunkumų nesimato.

imageMėgaujuosi galimybe naudotis socialiniais tinklais: dalintis nuotraukomis, komentuoti kažkieno statusą ir juoktis iš video bei karikatūrų. Bet iš to nuspręsti, kad jis turi “tobulą gyvenimą“…

Kiek įmanoma, verčiau ieškau “gyvo” kontakto, kad sužinočiau, kuo žmogus gyvena. Beje tai reikalauja iš mūsų daug daugiau, nei žvilgsnis į tinklalapį ir savų greitų išvadų apie kitų gyvenimus padarymas.

Nuotraukos iš http://www.pinterest.com

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s