Linda Grant. Rūbai ant jų pečių

www.bernardinai.lt
http://www.bernardinai.lt

Knyga įdomi jau vien tuo, kad autorė Linda Grant pati užaugusi žydų emigrantų šeimoje. Ji remiasi istoriniais faktais. Nupiešia pokario metais buvusią nekilnojamo turto situaciją, Reicho darbo tarnybos bausmes, žydų gyvenimą Vengrijoje ir kt. Ne veltui 2008 metais knyga nominuota Booker premija.

Santykiai – šilti ir atgrasūs, nepakeičiami rūbai ir jų stilius; kaip išvaizda suteikia pasitikėjimo arba, priešingai, nepasitikėjimo savimi; kaip rūbai formuoja žmogų ir tampa jo neatsiejama dalimi. Apie daiktų svarbą ir jų laikinumą. Apie žmogaus vienas su kitu trapumą ir netektis. Visa tai aprašoma išskirtinai linksmai, ar tiksliau išsireiškus, sarkastiškai. Visos detalės perteikiamos taip, kad dažnai norisi juoktis balsu.

Nors ir ypatingai viskas humoristiškai perteikiama, atskleidžiamas skaudus, pilnas tuštumos ir kančios moters pasaulis: “…patikėjau, kad skausmas būti gyvam yra normalus ir neišvengiamas.“ 31 psl. “Kančia nesuteikia privilegijų, o išgyvenusieji išgyvena todėl, kad yra stiprūs, gudrūs arba jiems sekasi, o ne dėl savo gerumo ar juolab tyrumo.“ 22 psl.

Paliečiama, šiandien taip aktuali tema: emigranto, pabėgėlio dalia, požiūris į gyvenimą, identiteto, savęs suvokimo bei prisitaikymo klausimai.

Trumpa, bet įsimintina scena, kaip jauna moteris apsisprendžia abortui ir patiriamos kančios, suvokus kitokio apsisprendimo galimybes.

Knygos herojė Vivjena labai lakios vaizduotės. Aprašymai lyg atidengia paveikslą prieš akis: “…springstantys vamzdynai, girgždančios grindų lentos, atsidarančios ir užsidarančios vestibiulio durys, dūsuojantis lifto kilimas į viršų…, namo gyvybė ir siela.“ 65 psl. Viskas vaizdinga ir smulkmeniška.

Atskleidžiama praeities, asmens istorijos svarba. Be jos žmogus vargšas ir lyg be šaknų. “Kiek žinau, nėra išlikę jokių įrodymų, kad aš kada nors buvau vaikas.“ 29 psl. Žinoti apie savo vaikystę, tai pažinti save ir tai, iš kur esi kilęs. “… Nejauku neturėti praeities; turtingos praeities, kai tavo gyvenimas įpainiojamas į didesnius kitų žmonių planus“. 188 psl.

Knygoje pateikiama daug nuostabių įžvalgų, kurias nesudėtinga skaitytojui asmeniškai pritaikyti savo gyvenime. Štai kelios įsimintinos.

Vivjena mąsto apie savo motiną: “jos delnai buvo kupini švelnumo, o jie taip retai paliesdavo kitą žmogų. Ji buvo jusli, tačiau tik su daiktais.“ 178 psl.

Apie žmogaus stiprybę, patiriant kančią: “… jei sugebi išsaugoti sveiką protą, pajėgi viską“. 199 psl.

Stebėdama žmones, Vivjena mąsto (paskutinės knygoje eilutės): “Staiga mane sujaudino mūsų pažeidžiamumas, tie pasibaisėtini, graudūs trūkumai, telpantys į švarką, sijoną ir porą batelių“. 340 psl.

Daugiau informacijos:

Rūbai ant jų pečių. Linda Grant.
Angl.k. The clothes on their backs
Leidykla: “Vaga”, 2010 Vilnius
344 puslapiai
Vertėja: Emilija Ferdmanaitė

Knygą vertinu 5 balais iš 5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s