Balzakas. Prarastos iliuzijos

Onore de Balzakas buvo prancūzų rašytojas, novelistas, realizmo krypties pradininkas, žymiausias realistinio romano meistras Vakarų Europoje.

“Prarastos iliuzijos“ gali būti gan ilgas ir nuobodus skaitinys. Tačiau, nežiūrint to, Prancūzijos mylėtojai ir literatūros mėgėjai tikrai ras sau įdomių dalykų. Balzakas labai gražiai aprašo to meto Paryžiaus miesto ir Prancūzijos provincijos gyvenimą. Kurdamas poeto meilės istorijas, parodo didelę priešpriešą miestiečio ir kaimiečio elgesyje, madoje ir pan. O buvusiems Paryžiuje bus be galo įdomu pamatyti XIX a. paveikslą: inteligentiją, miesto vaizdą, žmonių aprangą ir to meto profesijas, pomėgius ir t.t.

Knygoje esama ir nemažai perlų, pvz., kaip rašyti prozą. Štai esminiiai prozos rašymo ypatumai:

– O.Balzakas teikia, kad “Prozoje nėra tuščių žodžių, ten būtinai reikia kažką pasakyti“.

– Svarbu susikurti savitą rašymo stilių, o nemėgdžioti kitų.

– Vietoje ilgų pokalbių geriau atskleisti personažus.

– Priešybių kova reikalinga kiekviename dramatiniame veikale. Pokalbius siūloma pakeisti aprašymais. O dialogai tegul būna laukiama pasekmė, vainikuojanti jūsų prielaidas.

– Iš pat pradžių svarbus veiksmas! Siužete kaitaliokite vaizdavimo plotmę, kad nebūtų visą laiką ta pati.

Apie ką rašyti? Apie gyvenimo aistras, kurių reiškimosi pavidalų – begalė. Čia slypi neišsemiami galimybių ištekliai.

– Atvaizduodami istoriją pieškite drabužius, baldus, namus, vidaus įrengimus, privatų gyvenimą, įkvėpdami tų laikų dvasią.

Ačiū, gerbiamas Balzakai, už pasidalinimą 🙂

Taip pat čia rasime ir soneto vertinimo kriterijus: natūralumas ir lengvumas, polėkis ir įkvėpimas bei rimavimas. 382 psl.

Beje, kas atskleista kūrinyje, tuo laiku poezija Prancūzijoje nebuvo vertinama. Pasisekdavo tik prozininkams ir tai reikėdavo labai daug vargti, kol išviešindavo savo kūrinius.

Nemažai aprašoma literatūros kritikų galia, kurių rankose pakreipti literatūros kryptį. Pasak “Prarastų iliuzijų“, jie sugeba formuoti skaitytojų nuomonę, nors ji dažnai gali būti klaidinga, esanti kažkieno naudai užtikrinti. Šios knygos autorius teigia, kad sąžininga ir rimta kritika neretai yra pagyrimas.

Pažymėtinos šios knygoje esančios subtilybės, kaip “Niekas taip nepriduoda orumo kritikui, kaip nežinomo kitos tautos autoriaus paminėjimas…“

Patriotizmas: “Doro ir drąsaus kritiko pareiga – karštai stoti prieš gaivalus, besibraunančius iš užsienių. Čia tu paglostysi skaitytojo savimeilę.“ 387 psl.

“Gerai knygai kirvis nenukerta nieko, o blogai – nueina iki pat širdies…“ 388 psl.

Kaip neįtikėtina, kad kaip ir anuomet, taip ir šiandien, Balzako terminu tariant, “Šmaikštieji straipsniai“ kuria gerovės dienas! Ir anuomet populiarumo viršūnių susilaukdavo gyvenimo smulkmenos: “koks nors veidas, tipas, paprasčiausias įvykis arba kokios nors keistybės“. “Paryžiaus praeiviai buvo parašyti nauju ir originaliu būdu, kur mintis išplaukia iš žodžių samplaikos, o prie veiksmų ir būdvardžių skambesys žadina skaitytojo dėmesį.“ 390 psl. Esą rašytojo užduotis – suprasti žmonių aistras, kurių tinkamas pavaizdavimas atneša garbę.

Įdomus ir drąsinantis faktas, kad Balzakui ne iš karto pavyko sužibėti savo sukurtais kūriniais. Esą jis daug prasiskolino, imdamasis vis kitokio verslo, nes 15 metų savo rašymo karjeros negalėjo iš to pragyventi. Sužydėjo sulaukęs 30 metų!

“Poetas ne tas, kuris svajoja, o tas, kuris užrašo.“

Daugiau informacijos:

Prarastos iliuzijos. Onore de Balzakas (pran. Honore de Balzac).
Pran.k. Illiusions perdues.
Leidykla: “Valstybinė grožinės literatūros leidykla”, 1954 Vilnius
756 puslapiai
Vertėja: D. Urbas

Knygą vertinu 4 balais iš 5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s